Niezbędnik maturzysty – język angielski

Dzisiaj dwa zadania na Rozumienie pisanego tekstu i rady Jak przygotować się do tej części egzaminu.

  • Czytaj systematycznie różnorodne teksty obcojęzyczne, np. artykuły prasowe, teksty literackie, foldery, broszury, informacje.
  • Czytając, rób notatki. Wpisuj do zeszytu sówek wyrazy i zwroty, których nie znasz. Stosuj przy tym zasadę eliminacji – ignoruj słowa rzadko używane w języku, jak np. ply – fałda.
  • Zwróć uwagę na wyrazy synonimiczne, których używa autor tekstu, aby uniknąć powtórzeń. Zanotowane zwroty przydadzą Ci się także w czasie przygotowań do części egzaminu sprawdzającej umiejętność pisania.
  • Staraj się zrozumieć znaczenie wyrazu z kontekstu – nie musisz znać wszystkich słówek, aby zrozumieć całość. W każdym tekście można znaleźć słowa klucze, dzięki którym już przy pierwszym pobieżnym czytaniu nietrudno jest wyciągnąć wnioski na temat problematyki tekstu. Z pewnością znajdziesz też inne słowa, takie jak internacjonalizmy, liczby, daty, nazwy własne, które ułatwiają zrozumienie treści.
  • Również znajomość zasad gramatycznych pomoże Ci w trakcie czytania. Każdy język rządzi się swoimi prawami, które dotyczą fleksji, koniugacji, tworzenia zdań, słowotwórstwa itd. Jeżeli będziesz czuł się pewnie w tej dziedzinie, czytanie nawet trudniejszych językowo tekstów nie powinno sprawiać Ci dużej trudności.
  • Pierwszy raz przeczytaj tekst pobieżnie, nie koncentrując się na znaczeniu poszczególnych wyrazów, i staraj się uchwycić jego główną myśl.
  • Następnie czytaj kolejne akapity i określaj ich główne myśli lub nadawaj im tytuły. Wypisuj istotne informacje w punktach. Dobrym ćwiczeniem jest także układanie pytań do tekstu i udzielanie na nie odpowiedzi.

Przykładowe zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*